Ocak, 2009 için arşivler

Tanımlamalarda dikkat edilecek hususlar

Masa, Garson, Ürün, Ürün detayı vb. tanımlamalar yaparken değerin harf veya rakamla başlamasına özen gösterelim. Masa Grubu veya Stokların ilk karakterlerinde *+%&/()= gibi özel karak ter kullanılmamalıdır.

Ürünlerin mutfaklara yönlendirilmesi

Şef’IM Config programımızda, yazıcı tanımları kısımına giriniz.\r\n\r\nyazicitanimlari\r\n\r\nYukarıdaki ekranımız gelecektir.\r\n\r\nYiyeceklerin mutfak yazıcısından, içeceklerin bar kısmına koyduğumuz yazıcıdan çıkmasını istiyoruz. Bunun için ürün alanındaki açılır kutudan içecekleri seçip, yazıcı sutununda ise bar kısmına yerleştirdiğimiz yazıcıyı seçmemiz gerekir. Aynı işlemi mutfakta hazırlanması gereken yiyecekler için de yapıp yazıcı sutununda bu sefer mutfak kısmına yerleştirdiğimiz yazıcıyı seçeriz.\r\n\r\nGarson ve Mutfak bazlı bir yazıcı yönlendirmesi yapmak istersek Garson sutununu da devreye sokabiliriz.\r\n\r\nGarson sutununa * ibaresini yazarsanız, yaptığınız tanımlama bütün garsonlar için geçerli olacaktır.\r\n\r\nNot: Yukarıdaki ekran görüntüsünde yazıcı kısmına direk bir dosya adı yazılmış. Bu durumda çıktı yazıcıya gönderilmek yerine orada belirtilen dosyaya yazılır, sonrasında notepad.exe ile ekrana getirir. Siz de yazıcı çıktı dizaynlarınızı yaparken bu şekilde dosya adı verebilir dizaynlarınızı oturtana kadar kağıt israfından kurtulmuş olursunuz.\r\n\r\n \r\n\r\nS.A.

Şef’IM müşteri kartı özelliğinin açılması.

Şef’IM kredi kartı, nakit, yemek çeki gibi ödemelerin yanı sıra, açık hesap ile de çalışabilmektedir.\r\n\r\nRestoranımızın müdavimi kimi müşteriler aylık toplu ödeme yapma suretiyle hesap görmek isteyebilirler.\r\n\r\nBu tür bir uygulamamız var ise programımızda default olarak kapalı olan açık hesap özelliğini açmamız gerekmektedir.\r\n\r\nŞimdi bu işlemin nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalışayım.\r\n

    \r\n

  1. Registry editörüne giriniz. (Başlat, çalıştır, regedit enter).
  2. \r\n

  3. HKEY_CURRENT_USERSoftwareVEGAVRSettings altında “Feature.Debit” isminde yeni bir dize değeri oluşturup Veri olarak “1” giriniz.
  4. \r\n

  5. Şef’IM i tekrar çalıştırdığınızda ödeme ekranında AÇIK HESAP seçeneğini göreceksiniz.
  6. \r\n

\r\nİyi çalışmalar.\r\n\r\nSelçuk ATAY