Şef’IM Üretim

Şef’IM Yeni Nesil Restoran Otomasyon yazılımı artık üretim takibini de kendi içinden yapabiliyor. Yazılımın çalışabilmesi için ayrıca lisanslanması gereken yazılımın bundan önceki tüm versiyonlarla uyumludur. Üretim programı temel olarak gün içinde kullanılan hammaddelerin takibinin yapılmasını ve ilerisi için uygun siparişlerin verilmesini hedeflemektedir. Son derece esnek  bir şekilde geliştirilen Şef’IM Üretim kendisini Şef’IM ile aynı dizinin içine yükler. Ağaşıda gördüğünüz icona sahiptir. suÜretim’e girilebilmesi için Config içerisindeki Kullanıcılar > Yetkiler bölümünde Üretim yetkisini almış kullanıcı olması gerekmektedir. Yetkili Kullanıcı girişi yapıldıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekran üzerinde 3 temel alandan oluşmaktadır. Bunlar a) Üretime Hazırlık b) Üretim c) Raporlar dır. Üretime Hazırlık : Üretime Hazırlık bölümü içerisinde Satışlar, Alımlar ve kayıplar olmak üzere kendi içinde 3 e ayrılmaktadır.

Üretim yapabilmek için öncelikle günlük satışların işlenmesi gerekmektedir. Bu işlem Şef’IM Üretim tarafından otomatik yerine getirilecektir. Satışlar butonuna tıkladığımızda aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek.

Bu ekranın sol tarafında o yapılan satışları, sağ tarafta ise tüm hammaddeleri göebileceğiz. Reçetesi daha önceden hazırlanmış ürünlerin sol taraflarında check işareti yer almaktadır. Reçetesi olmayan ürünlerin reçetelerini hazırlamak son derece kolay bir işlemdir bunun için satılan ürünlerin sağ taraflarında bulunan recete_yap ya tıklamak yeterlidir. Açılan pencereye hammaddeler şeçilir yoksa direk yazılarak eklenir ve karşısına da her bir birim ürün için harcanacak miktarı yazılarak kaydet tuşuna basılır. Püf Noktası : Reçete kopyalamak iki değişik yöntemle yapılabilir. 1. yöntemde reçetesi olan herhangi bir ürünün üzerine sag klik yaptığınızda “Reçeteyi Kopyala” ve “Reçeteyi Yapıştır” seçenekleri gelecektir. Önce Reçeteyi Kopyala daha sonrada reçetesi olmayan ürünün üzerinde Reçeteyi yapıştır demek yeterlidir. 2. yöntem ise Reçetenin içine girerek kopyalanacak ürünleri ctrl + Ok tuşları ile seçerek “Ctrl + C” tuş kombinasyonu ile hafızaya alıp daha sonra reçetesi olmayan ürünün reçetesinin içine giderek “Ctrl + Z” yapmaktır. Püf Noktası: Sol tarafta herhangi bir ürünün üzerinde iken hammadde penceresi içinde yeşil ile boyalı gelen ürünler o ürünün içinde yer alan hammaddeleri belirmektedir. Reçetelerin tamamı hazırlandıktan sonra 2. basamağa Alımlara geçmemiz gerekir. Burada o gün içinde işletmemize aldığımız hammaddeleri ve miktarlarını girmemiz gerekir. Bu miktarlar daha sonra üretim sırasında bize kalan miktarların doğru sonuç vermesi için zorunludur. n3. ve son hazırlık basamağında ise Kayıplarımızı girmemiz gerekmektedir. O gün içinde dökülen zayi olan buharlaşan fire verilen miktarlar da bu sayfada girildikten sonra üretim yapabilmek için gerekli ön hazırlık tamamlanmış olur. Önemli Not: Ekranın sol alt tarafında görülen Eksikler kısmında da belirtildiği gibi o gün içinde hiç bir alımınz veya kayıbınız olmasa bile Üretime geçebilmeniz için o sayfalara mutlaka girmeniz gerekmektedir. ÜRETİM Hazırlığın tamamı yapıldıktan sonra, Üretimi Gerçekleştir butonuna tıklanarak aşağıdaki gibi üretim sayfası karşımıza gelecektir.

Bu ekranda kullanılan hammaddelerin tamamını karşımıza bir kere daha kontrol etmemiz için gelecek ve burada her bir hammaddenin Tüketim, Alım, Kayıp değerlerini gördülten sonra üretim gerçekleştikten sonra elimizdeki envanterin ne olacağını gösterir Taslak Envanter sütunları görülecektir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra “Taslak envanterim doğru, Üretimi onaylıyorum” butonuna basılarak üretim gerçekleştirilmiş olur. Önemli Not: Herhangi bir günün satışları gün içinde yanlızca 1 kere üreilebilir. Bu sebeple gün sonu olmadan üretim yapılmaması gerekmektedir. Ekranın sol alt tarafında bulunan tarih alanı kullanılarak geçmiş günlere ilişkin üretim yapılabilir. Ancak daha önceden üretimi yapılmış bir günün üretimi ikinci bir kere daha yapılamaz. RAPORLAR n2 temel rapor bulunmaktadır. Bunların ilki mevcut hammaddelerin envanter durumlarını gösteren “Envanter” raporu, diğeri ise önceki bir haftanın günleri ve bu günlerdeki hammadde kullanım oranlarını gösteren istatistiki bir rapordur. Bu rapor üzerinden bir önceki hafta o hammaddenin ne kadar tüketildiğine yönelik fikir sahibi olunması amaçlanmaktadır.